Máma s dcerou na cestách

Máma s dcerou na cestách

Hlavními aktérkami jsou 2 Rambouskové (Zuzka – 33 let + Elinka 2 roky) a jejich kamarádky Bára 32 let s dcerou Adélkou 1.5roku. Obě mamky cestovatelky, co už něco světem nachodily a teď nám přijde tak moc přirozené pokračovat v tom s detmi. V hlavní roli Mexiko a Costarica.

Dnes už je to téměř týden, co jsem pro mě s dcerkou zabalila krosnu velikosti příručního zavazadla a nasedly jsme po všech splněných covid podmínkách do letadla holandské letecké společnosti KLM. O tom jak jsme zvládly s dětmi 3 lety s 2 mezipřistáními a 24 hodin v letadle píšeme samostatný článek, stejně tak jako o tom, co vše musíte splnit, když chcete odletět v době covidové – lze to, ale je to náročnější a dražší. Zároveň také dost o štěstí. Slyšely jsme případy, kdy na letišti někomu vyjde falešně negativní antigenní test a konec, do letadla se nenastupuje. Z nás spadla nejistota až v okamžiku 2.negativního covid testu na letišti a začínáme se těšit na 7 týdnů neskutečného dobrodružství – na cestách s dětmi.


Už jste slyšeli, jak nádhernou barvu má Karibik v Cancúnu? Já tam už v roce 2016 byla, tak jsem tušila, ale Barče jsem to prostě chtěla ukázat. A kdo by si nedopřál po 24 hodinách v letadle aklimatizační den na pláži?

Po aklimatizaci v Cancúnu jsme se přesunuly do městečka Tulum, ze kterého jde dělat stovky výletů na vlastni pěst. Aktuálně jsme bydlely 6 nocí v hostelu, který je ve stylu jungle a stromů. Vůbec jsem netušila, že ještě někdy budu spát v hostelu, natož s dětmi. Je to takový model pro baťůžkáře a single cestovatele, ideální na společenskou zábavu a potkávání lidí z celého světa. Došly jsme 1.den na hostel s dětmi už spícími v nosítku, Barča se hned na baru zeptala jestli nevadí, že tu budeme s malými dětmi. Paní manažerka odpověděla, že jim ne, jestli dětem nevadí že se tu pije alkohol a občas kouří marjána (ne koření, ale ganja). Vzhledem k tomu že společné prostory jsou venku, tak je nám to úplně jedno. Je tu také bazének a máme samostatný pokoj (chatičky) v korunách stromů.

A jaké jsou první pocity a dojmy? Děti jsou šťastné! A to je pro nás nejdůležitější. Každý den nás ráno budí ptáci a kohouti, holčičky volají jedna pipi a druhá kuku. Pak dáme holčičkám knížky, omalovánky a skládačky na deku, necháme je hrát si a připravujeme snídani. Po snídani vycházíme na výlet. Děti musí být namazané a ještě dáváme dlouhé rukávy, ideálně vzdušné lehké oblečení. Je tu vedro a slunce pálí. Během dne vždy vyrážíme někam na výlet. Pohybujeme se místními minibusy (collectivo), na děti reagují všichni neskutečně mile.

Tady na Yucatanské riviéře je hrozně moc cenotes (jeskyní zalitých tyrkysovou vodou, na dně krápníkové útvary všech velikostí). Hned několik jich navštěvujeme a šnorchlujeme v nich. Barča vzala masku a ploutve z domova, tak se vždy vystřídáme. Jedna z nás je s dětmi a druhá si na chvíli zaplave ve vodě. Ta příroda je tu úchvatná a plná zvířátek. Je tu mraky obrovských leguánů, ptáků a želv. To děti vždy pískají radostí, když potkáme. Hada a krokodýla jsme zatím naštěstí nepotkaly. Anglicky se zde nemluví – Mexičani buď neumí, nebo ti kdo umí vás hned zařadí mezi Američany a napálí vám dvojnásobné ceny.

Pokaždé když dojdeme k něčemu novému (Moře, pyramida, děti zahlásí WOW…:-) to je pak ta odměna nám maminkám, že se jim líbí.. Vůbec si zde mnohem více uvědomujeme a žijeme přítomným okamžikem. Data nemáme, jen omezený internet na hostelu. Veškerý čas věnujeme dětem a je to krásný pocit s nimi sdílet radost z nových míst. Zatím se nám nestalo, že by se jim ráno někam nechtělo. Obě s sebou bereme nosítko (kočárek ani golfky jsme naštěstí nedovezly, překážely by) a děti střídavě ťapkají a střídavě se nesou v nosítkách. Když jsou unavené, řeknou si hájí a usnou v nosítku. Pak většinou najdeme stín a položíme je na šátek někam pod palmový strom.

Jsme možná exotky, že jsme se na tuto cestu vydaly. Je to samozřejmě náročné, stále se starat o to, aby se děti najedly, vyčůraly, namazaly atd, zastavily před silnici atd…člověk nevydechne, po večerech plánuje program na další dny, bookuje ubytování, táhneme se s krosnou pro 2.. ALE: neskutečně nás to baví a naplňuje, ukazovat dětem tento způsob života a učit je to, co svět nabízí. A proto to budeme dělat dále a snad úspěšně.

Těšte se na pokračování 🌞

Další příhody z našich cest můžete sledovat na FB stránce Travel Rama nebo IG @Travel.rama. A pokud se chystáte také na cestu s dětmi a bodla by Vám nějaká ta inspirace, doporučuji naši podporující skupinu Active moms & kids.

One comment

  1. Lenka Piškaninová

    Dvě báječné ženy s báječnými dětmi, těšíme se na každý další cestovatelský zážitek a přejeme jich mnoho a mnoho ( ať z toho něco máme i my ostatní) . Moc hezky udělaný web, krásné fotografie 👍

Comments are closed.