Přípravy na let v době covidové a po novu i s dětmi

Přípravy na let v době covidové a po novu i s dětmi

Co vše je třeba absolvovat přes odletem v době covidové? Jak jsme si balily pro sebe a dítě? Když už jsme si tím prošly, ráda alespoň nasdílím informace ohledně toho, co vše je nutné před letem a během něho splnit.

👪 cestujte dokud jsou děti malé! Eli je o půl roku starší než Adélka. Byly ji už 2 roky a musím ji už hradit samostatnou letenku, jako pro dospěláka, to se to cestování pěkné prodraží. Můžeme pak spát třeba v chýších a stopovat, ale už se nikdy nedostaneme na low budget, jako před dětmi. Proto byl Barči záměr někam odjet, než Adélce 2 roky budou. Stejně tak vstupné všude, děti pustí zdarma, když jsou do určité výšky. I tak je dost náročné platit to jen za dospělého, čas je neúprosný a náklady půjdou s věkem děti nahoru.👉 Ruská ruleta s covid testy: Do letadla vás jednoduše bez několika potvrzených negativních testů nepustí. A to víme, že mohou být i falešně negativní. Proto je dobré volit let s flexibilitou pro případný posun termínu. Netestují se děti do 12 let. U nás konkrétně společnost KLM vyžadovala následující:

✈️PCR test 3 dny před odletem s mezin.certifikatem 1800-2500,-Kc
✈️antigenní test na letišti 4 hod od
před odletem 250,-Kč

Bohužel nás stejné testování čeká i na cestě nazpátek, test v Kostarice, test po příletu v Praze, pak 5 denní (změna – nyní už 14 denní karanténa 🤦) a další test.


👉 plyne z toho jediné, na kratší dobu se vážně nevyplatí létat, když už toto člověk absolvuje, musí uběhnout dostatečně dlouhá doba na cestách, aby na to zapomněl 🙂


👉 pojištění do zahraničí kryjící i výlohy spojené s onemocněním covid – to dělá velmi málo pojišťoven aktuálně a ty si to nechají zaplatit. Vychází to na 10,-USD/den, děti se platí zvlášť, takže když se chystáte cestovat delší dobu je to slušný zásah do rozpočtu. Nám se po usilovném hledání podařilo najít americko-kostarickou společnost Seguro Viejo, která nás pojistila na 7 týdnů cestování za necelých 100,-USD/osobu a to je hodně dobrá cena v porovnání s trhem


👉další věc jsou lety samotné. Samozřejmě se léta mnohem méně než byl běžný stav, tudíž ne všude se dostanete, kam to dříve létalo, už to nelétá, můžete se trefit do společnosti, která vám let zruší atd. Nám se to naštěstí nestalo, ale měly jsme v plánu letět s Lufthansou přes Německo rovnou do Cancúnu, kde začínáme. Německo se vůči nám ale uzavřelo a dovolují přestup jen ve výjimečných případech. Nebudeme to riskovat a vybíráme nakonec let s KLM přes Amsterdam a Mexico City. Musíme si tudíž koupit ještě jeden vnitrostátní přelet. Doba letu se nasčítá na 26 hodin. Během celého letu kromě občerstvovací pauzy jste povinni nosit roušku.👉A samozřejmě také připravit si všechny dokumenty, abyste se vůbec dostali z okresu na letiště a aby vás vpustili do cílové země. Ideálně i mít s sebou potvrzení o tom, že tam děláte i něco pracovně. Také si zkontrolujte dostatečnou platnost cestovního pasu, nedávno otočili lidí v Mexico City zpět do Prahy, protože neměli v pořádku dokumenty. Sen Mexico nebo jiná destinace se Vám tak může rychle rozplynout.👉Další změnou bylo pro nás balení na lehko, protože poprvé cestujeme ve 2 a maminka musí na zádech unést krosnu pro oba + dítě. Rozhodování zda cestovat s kočárkem nebo nositkem je jen krátké a brzy se adaptujeme na volbu krosna+nostiko. Váhové mě to třeba vyšlo na 13kg botoh 13.5kg dítě 🤦. Takže při přechodech na těžko nesu 26.5kg, to se.snazim vždy Eli vysvětlovat, že musí ťapat, ale ne vždy se zadaří.Stejně tak je nutné počítat, že poslední 2 týdny před odletem nebudete mít čas se pořádně dětem věnovat, přípravy jsou opravdu obsáhlé – itinerář, ubytování na začátku, dokumenty výše zmíněné a také ukončit veškerou práci tak, aby mohl doma zůstat notebook. Dětem tudíž už ve fázi balení vše vysvětluji, že teď mám hodně starostí a přípravami a pak už budeme mít čas jen a jen na ně a přítomnost okamžiku. To už jsem dlouho doma postrádala. Starosti doby covidové přebyly pocit radosti z maličkostí a lehkost okamžiku.

Další příhody z našich cest můžete sledovat na FB stránce Travel Rama nebo IG @Travel.rama. A pokud se chystáte také na cestu s dětmi a bodla by Vám nějaká ta inspirace, doporučuji naši podporující skupinu Active moms & kids.