Milí čtenáři, nemyslete si, že vše je tady růžové, úžasné, bezproblémové a že si tady odpočíváme jako na dovolené 😁. Cestování tohoto typu přináší samozřejmě různá úskalí, které bych vám teď ráda přiblížila.
☝️Vedro a klimatizované MHD
Teploty se tu pohybují kolem 27-35 stupňů C. Opravdu je nutné denně se mazat opalovacím krémem s vysokým UV a to nejen děti, ale i dospělé, viď Zuz? Spálená záda namazaná mastí proti opruzeninám však trochu funguje. Vyzkoušeno na vlastní kůži 😁. Pokrývka hlavy a sluneční brýle jsou samozřejmostí. Pokud mají tendence si děti sundavat brýle, doporučuji brýle s gumičkou. Na pobřeží zase dost fouká, doporučuji klobouk s tkaničkou pod bradu. Dětem dát lehké vzdušné kalhoty (např. haremky) a tričko s UV ochranou. Holky zde už kraťasy vůbec nenosí, jednak kvůli ostrému slunci a jednak protože si první dny několikrát rozbily hned kolena v kraťasech. Ty vzdušné lehké harémky jsou k nezaplacení. Pak vlezete do MHD, kde klimu vohulej co to jde a citlivější povahy maji zaděláno na bolení v krku, rýmu a kašel, viď Zuz?? Ještě, že děda na trhu měl eukalyptus, limetu a med. Takže obléknout co to jde – mikina, nákrčník, kukla a šátek na nohy. Perfektní věc ten šátek. Lehký, skladný, vždy po ruce, sloužící i jako piknik deka nebo přikrytí na karimatce, když se už nevejdete na postel 😁.
☝️Hmyz a štípance
Otravní moskitos jsou všude. A bohužel si více smlsnou na dětech než dospělých. Naše děti jsou opupínkované jako kdyby chytly neštovice. Bohužel Eli má horší průběh, neboť má alergii. Z pupínků se stávají hnisavé ranky, které se už musí řešit. Fenistil mast nepomáhá. Místní doktor předepisuje medicínu a schvaluje mazat framikoin mastí. Eli nesmí do vody. Naštěstí se to po pár dnech lepší. Z toho plyne, že i přes to vedro, které je na pokoji se vyplatí spát v pyžamu s dlouhým rukávem. Dětské ani místní repelenty nefungují. Možná trochu Travel deet zafungoval. No a u místních lékařů si vyzkoušíte svou španělštinu.
☝️Dětské šarvátky
Neustálý koloběh dětských dohadů, pošťuchování, žalovaní, sdílení a půjčování si hraček. Pro nás mámy slušný tréning na případného dalšího sourozence 😉 a zároveň diskuzi nad různými typy a rady určité výchovy. Naštěstí naše holky hádky brzy rychle zapomenou a jsou zas na pár chvil skvělé kámošky ❤️. To se pak se Zuz rozplýváme dojemností 🤩.
☝️Naháněči turistů
Už jsem procestovala hodně zemí a ano pro mnohé z nich je cestovní ruch jedním z hlavních příjmů dané země. Pokud jedete s omezeným rozpočtem tzv. backpackers neboli baťůžkáři, připravte se na neustálé domlouvání ceny. Každá zajímavost (přírodní či historická) tady v Mexiku něco stojí. Velkým překvapením pro Zuz bylo, že vstupy se oproti roku 2016 zvedly několikanásobně. Např. ruiny za 100 pesos stojí nyní 460 pesos. U některých stánku s jídlem je cena smluvní, protože neexistují jídelní lístky s pevnou cenou. U malých dodávek tzv. colectivo místní jedou za nižší cenu než cizinec. Co s tím? Dobré je umět trochu španělsky. S angličtinou vás místní hned zařadí mezi tzv. gringos = Američany. Než nasednete do vozu mějte dohodnutou cenu. Smlouvejte a zkoušejte to. Klidně i stopujte, když není zbytí. Mít děti byla občas výhoda. Řidičům se někdy sželelo a vzali nás. Vyhýbejte se tours, v některých místech není potřeba žádného průvodce. Na výletě k laguně Coloradas, kde žijí plameňáci, jsme dokázaly vykličkovat bez jediného pesa. Dalo to, ale fušku. Lepili se na nás jak vosy na med, abychom si vzali průvodce.
☝️Peníze
Bankomat/y nevydal peníze. Situace, která se nám oběma na cestách stala zcela poprvé. Turisti ve městě Tulum doslova vydojili prachy z 6 bankomatů v našem okolí. Musí se čekat než ho banka doplní. Ve městě Valladolid nám, zahraničním osobám, bankomat opět nevydal peníze z důvodu bezpečnosti. Nějak jsme to nepochopili. Za sebe doporučuji mít vždy u sebe alespoň nejakou hotovost v USD nebo EUR, která lze směnit v nejbližší bance. Ohledně bezpečnosti peněz ještě napíšeme vzhledem k tomu, co se nám zase přihodilo, další příspěvek.
☝️ Jazyková bariéra.
Umět místní jazyk, v našem případě španělština, je obrovská výhoda. Zuzka tady válí a dokáže pro nás zařídit spousty potřebných věcí. Já s pár španělskými slovy a slovníkem tady přicmrndávám a dohromady to jde. A nebojte nouzové řešení je pantomima. Nejlepší to mají děti, těm je cizí jazyk úplně jedno 😉
☝️Suma sumárum. Se Zuz jsme každý den strhaný jak tapety😁. Vedro, přesuny MHD, logistika, rozhodování co je nejlepší varianta, staráni se o brýle, klobouky, pitný režim, hledat jídlo, hlídání dokladů, peněz a mobilu, furt mít děti na očích, focení, navigace, handrkování se o cenu, bookovat ubytování, dělat dětem zábavu, plánovat co dál, psát deník. To jsou naše denní činnosti. TO CHCEŠ!!! 😉 Upřímně, člověk s cestovatelským srdcem tohle vše rád podstoupí a dokáže si to i užít.
Autorkou článku je má skvělá spolucestovatelka a holka do nepohody Barča Obstová.
Další příhody z našich cest můžete sledovat na FB stránce Travel Rama nebo IG @Travel.rama
Baruško, na Jukatanu jsme byli před pár lety a vzpomínám dodnes. Respekt holky… Takhle malé ratolesti sebou! Fandím vám a obdivuji čas. Těším se na promítání fotek a vyprávění. Cestujte a užívejte i za nás. Bohuna