Maminy v Mexiku – první týdny putování

Maminy v Mexiku – první týdny putování

Jsem naprosto namotivovaná sepsat, jak probíhala první část našeho Mexicko-Kostarického putování maminek s dětmi v Mexické Quintaana Roo. Uffff. Byla to jízda, vážení. Přiznám se vám teď zpětné, 10 dní před návratem domů jsem začala zjišťovat, kolik by stál posun letu na pozdější termín. Bohužel to bylo nad můj rozpočet. Nemít zpáteční letenku na daný termín, cestovala bych ještě Kolumbii. Když dáte závislému drogu na které ujíždí, je těžké přestat. Má droga je cestování. Dodává mi energii a radost. Sílu a inspiraci.

Začaly jsme naši cestu v Cancúnu, kde podle mě stojí za to jít se podívat pouze na pláž Delfines. To až uvidíte, tak vám vypadnou oči z důlků. Ou ta barva. Nakoupily jsme ovoce a šly hledat autobus na pláž. Není to tak jednoduché, jak se to napíše 😊 Jízdní řády nemají, je třeba mávat na jakýkoliv minibus a ptát se kam jede. Španělsky. No English – pokud chcete cestovat stylem putování a nepohybujete se pouze po All inclusive hotelech, připravte si pantomimu nebo si procvičte základy španělštiny. Mazec. Proto nemám ráda pohyb po těchto velkých zmatených městech.

Následující den míříme do Tulumu (stát Quintana Roo). Ve státě Quintana Roo je možné strávit klidně celou dovolenou. My tam byly týden a sakra to je taková pecka. To bije do očí ta nádhera přírody. Samozřejmě to místní ví, a proto patří tento stát díky rozvinutému turismu k nejbohatším v Mexiku. (Pokud zanedbám neoficiální hlavní zdroj příjmu Mexika – drogy). Každý, kdo může, pracuje v turismu. Služby jsou tu na dobré úrovni, dostatek hotelů, agentur, taxi, průvodců.  Já proto ráda tímto státem cestu začínám, není to z Evropy takový šok. Je to jednoduché, bezpečné. Až dále pak pokračuji do odlehlé džungle Chiapas, kde původní obyvatelé mluví 30 dalšími jazyky a španělsky třeba nerozumí. Ceny počítejte jako u nás.

Vytvořily jsme si základnu v hostelu, který měl postavené chatky v korunách stromů. Jo, s dětmi jsme nalítly opravdu do hostelu. Pozor, ne každý hostel děti ubytuje. Program na další dny bylo místní dopravou se dostat na přírodní a historické perly, kterých není vůbec málo. Za zmínku stojí určitě cenotes. Cenotes jsou vodou zatopené závrty krasového původu, jaké se nacházejí ve velmi hlubokých jeskyních s provalenými stropy i více pater nad sebou. Na poloostrově Yucatán se jich nachází kolem 10 tisíc. Do těch nejznámějších vás lákají cestovní agentury se svými tours. Není to ale vůbec třeba. Když se umíte trochu orientovat, zvládnete se tam dostat i veřejnou dopravou. Nezapomeňte si také šnorchl, protože to co je vidět pod vodou ještě o něco hezčí, než to, co je vidět nad ní.

Další perlou jsou laguny. Zelenomodré úžasné laguny. Opět budete krásou omdlévat. Zapomněla jsem napsat, že ke každé z těchto krás, které zmiňuji se také vztahu vstupné. Bez toho se ve státě Quintána Roo neobejdete. Průměrné vstupné okolo 200,-Kč. Nemá smysl proti tomu bojovat, prostě to tak je. Ceny se oproti roku 2016, kdy jsem zemi prvně procestovala hodně zvedly. Turistů je málo a místní se potřebují uživit. Zároveň nás místní o dost více uháněli a chtěli natáhnout. Jakmile začnete anglicky, máte vstupné nebo cestu MHD dražší než ostatní. Je tudíž dobré umět základy španělštiny a všude smlouvat. Také hodně zabírá hláška: „No say gringa“ . nejsem Američanka. (američan je pro ně bohužel peněženka) a není to pouze vina Mexičanů. Jedny z krásných lagun si můžete prohlídnout na obrázcích níže.

Výlet loďkou a plavání mezi mangrovníky

Tak toto byl nezapomenutelný zážitek. Do poslední chvíle to vypadalo, že nepojedeme, jelikož Mexičani zvedli cenu z 600 pesos na 1000 pesos / osobu, což jsme nečekaly. Šly jsme tudíž jen na procházku džunglí k laguně a byly připravené zážitek oželet. Nikdo na jinou sumu neslyšel. Nikdo až do té doby, než byla hodina před zavíračkou, pak se kluci rádi přišli domluvit. Jedete motorovou loďkou, projedete lagunu, mangrovníky a pak Vám kluk řekne. Tady zastavím. Naskákejte do vody a plujte 40 min po proudu mezi mangrovníky. Co? Jako važně? Jo!

 

Archeologické naleziště

To je kapitola sama o sobě a důvod proč se do Mexika vrací. Jejich historie! JE to země, kde mě začalo bavit v r.2016 se zajímat o historii. Historické a kulturní bohatství je nevídané. Celé Mexiko je poseto ruinami z dob vlády Mayských a Aztéckých kmenů. Ti lidé, tam mimochodem, žijí pořád, ale historicky vliv ztratili v období kolonizace. Nejvíce jsme si užily ty menší naleziště, kde jsme byly samy. Zkuste si představit, že na jednu z těch pyramid vylezete, koukáte se na ostatní ruiny ze shora a představujete si, co se tam tenkrát odehrávalo. Jo – a také je v pyramidách chlad, a když nechcete upéct spící dítě v nosítku, můžete ho nechat spát uvnitř a mezi tím se porozhlédnout okolo.

A úplně na závěr si jistě smlsnou ti, kteří vyhledávají krásné a teplé moříčko – Karibik. Mějte se krásně a těšte se na pokračování.

Pro více fotek a zážitků z cest mrkněte na naši FB stránku Travel Rama nebo Instagram @travel.rama

2 Comments

  1. Veronika

    Mohla bych se zeptat na jmeno toho hostelu v korunách stromů v tulumu? A jak jste zvládli plavání mezi mangrovníky s dětmi?

    1. Ahoj Verčo, v Tulumu jsme spaly v Indijani hostel a až na hmyz (komáři a švábi) to bylo úžasné 🙂 Ale tento hmyz byl asi úplně všude. Plavání jsme zvladly! 1 hlídala děti a druhá plavala a přiběhla po přírodním chodníčku zpět k loďce, následně jsme se otočily. Tak jsme provozovaly dost aktivit. Přeji hodně štěstí ať se Vám Mexiko vydaří.

Comments are closed.